Podpowiadamy, jak spędzać całe dnie z dzieckiem w domu i nie zwariować
Koronawirus spowodował, że musimy pozostać w domach. Oznacza to pracę zdalną i nierzadko równoczesną opiekę nad dziećmi, które nie mogą wyjść do szkoły, przedszkola czy na plac zabaw. Taka sytuacja wymaga reorganizacji życia całej rodziny i stanowi spore wyzwanie. Ale możemy podejść do tego kreatywnie, by zapewnić sobie możliwość wypełniania codziennych obowiązków służbowych i domowych, a jednocześnie dać maluchom zajęcie oraz wartość edukacyjną. Wspólne gry i zabawy mogą mieć rewelacyjny wpływ na relacje między rodzicami i dziećmi.
2020-03-24, 15:17

W tym specyficznym okresie warto zastanowić się nad znalezieniem zajęć kreatywnych, rozwojowych i ruchowych. Nie chcemy przecież, żeby dziecko spędzało cały czas tylko przy ulubionych bajkach. Powinniśmy więc wziąć sprawy we własne ręce i sami zorganizować mu dobre zajęcia. Mamy do wyboru sporo różnych aktywności. Są to znane od pokoleń gry i zabawy lub klasyczne nieelektroniczne zabawki, które doskonale wypełnią czas w ciągu najbliższych tygodni. W dodatku przyczynią się do wielopokoleniowej integracji całej rodziny i umocnienia więzi emocjonalnych, co niezwykle pozytywnie wpłynie na ogólny rozwój dziecka.

Zabawy ruchowe zawsze w cenie

Doskonałym rozwiązaniem na domowe wyszalenie się jest również drewniana deska do balansowania i bujania holenderskiej marki Wobbel. To pierwsza na rynku tego typu zakrzywiona deska, polecana szeroko przez fizjoterapeutów. Umożliwia kołysanie się oraz huśtanie, co rozwija poczucie równowagi, świadomość własnego ciała i całą dużą motorykę. Możemy zdecydować się na wersję z której skorzysta zarówno dziecko, jak i dorosły. Deska pozwala wykonywać proponowane przez producenta ćwiczenia inspirowane jogą - np. pozycja flaminga czy żabki. Taka aktywności wpływa pozytywnie na rozwój umysłu i budowę połączeń nerwowych, a w konsekwencji na możliwości poznawcze oraz intelektualne dziecka. Co więcej, na desce można leżeć i czytać książkę czy komiks albo oglądać telewizję. Będzie też ona stanowić elegancki element dekoracji wnętrza. Może także posłużyć jako istotny element w zabawach takich jak układanie kolejki, toru przeszkód, budowanie fortu z poduszek czy wieży z klocków. Do wyboru jest mnóstwo kreatywnych możliwości.

Zabawy kreatywne

Wszyscy z sentymentem wspominamy budowanie fortu z poduszek, kołdry i koców. Ta forma aktywności to idealna propozycja na czas, gdy trzeba razem zostać w domu i nie ma mowy o wyjeździe pod namiot. Doskonale pobudzi jednak wyobraźnię małych konstruktorów, a stworzona budowla może stać się kryjówką i bazą do kolejnych zabaw.

Dobrym sposobem na pobudzanie kreatywnościzabawy manualne: wycinanki z papieru albo wytłaczanek po jajkach, budowanie miasta z kartonów, rysowanie czy kolorowanki. Dzieciom spodoba się też układanie puzzli, robienie pieczątek z ziemniaków, a także w lepienie ciastoliny. Chętnie także zaangażują się w prostą pomoc przy wycinaniu ciasteczek i pieczeniu.

Aktywizujące będą także gry pamięciowe, bardzo przydatne w rozwoju. Warto skupić się na grupowych zabawach i planszówkach. Mamy ich na rynku pod dostatkiem. Sprawdzone pomysły niewymagające gotowej gry to dobrze znana większości rodziców gra w państwa i miasta, kalambury czy zabawa w skojarzenia.

W przypadku wielu ze wspomnianych propozycji dziecko może bawić się samo lub z rodzeństwem. A rodzic dostanie wtedy szansę na zajęcie się obowiązkami służbowymi czy domowymi lub na chwilę odpoczynku.

Zabawki retro i no-tech

A jakie zabawki wybrać? Tutaj idealnie spełnią swoje zadanie gadżety „tech-free”, określane też jako „screen-free” lub „no-tech”. Nie wymagają podłączania do prądu, są często ekologiczne i pobudzają kreatywność. Wybierzmy akcesoria wspomagające sprawność manualną, które będą zaproszeniem do rozwoju. Propaguje to m.in. Amerykańska Akademia Pediatryczna w swoim raporcie z grudnia 2018 pt. „Wybór odpowiednich zabawek dla małych dzieci w cyfrowej erze”. Argumentuje w nim, że zapewniają one przeżycia sensoryczne, rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię dziecka, a przede wszystkim pomagają umocnić relacje emocjonalne z rodzicami czy rodzeństwem.

Rewelacyjne zabawki no-tech znajdziemy w ofercie brytyjskiej marki Rex London, istniejącej od 1981 r.  Znajdziemy tu klasyczne zabawki z nowoczesnym designem, takie jak: puzzle w tubie, z których można ułożyć układ słoneczny z 300 elementów, gra zręcznościowa z motywami dinozaurów i kartonowe pojazdy do złożenia z serii Zrób-to-sam (np. czołg, wóz strażacki czy samochód wyścigowy). Przydatna okaże się też zabawka-zestaw do szycia (bezpieczna, bo bez igły). Te propozycje przywołają wspomnienia, ale przede wszystkim dostarczą międzypokoleniowej rozrywki.

Jak widać, w sytuacji gdy trzeba szukać rozwiązań na spędzenie wspólnie czasu głównie w domu, rodzice mogą kreatywnie zorganizować swoim dzieciom sporo aktywności. Do wyboru mamy mnóstwo gier i zabaw. Wiele z nich ma długą tradycję i znali je jeszcze nasi pradziadkowie. Wspominamy je z nostalgią i tym ciekawiej będzie zaznajomić z nimi własne dzieci.

 Artykuł powstał we współpracy z www.babyandtravel.pl.

Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.